Záclony do kuchyně

Kuchyně je poměrně vytížená místnost v domácnosti, kde potřebujete mít neustále světlo. Nejen z hlediska světla, ale také kvůli větrání je okno v kuchyni doslova nepostradatelnou věcí. Jenomže okno do domu je zkrátka okno do domu, všichni vám vidí až do polévky, ať už je bílý den nebo hluboká noc.

Jestliže tedy máte v kuchyni okno, určitě ho zajistěte záclonami, které během dne uchrání vaši kuchyni před zvědavými pohledy a během večera poskytne pocit pohodlí, pokud máte jinak okno zajištěno roletami nebo žaluziemi. Ty sice totiž v noci změní váš domov na nedobytný hrad, ale v kuchyni si potom snadno můžete připadat jako v garáži. A záclony právě tento nepříjemný aspekt mohou rozptýlit.

Záclony do kuchyně mohou být vyrobeny z mnoha různých materiálů, nehledě na nespočet designových variant. Záclony si můžete ušít doma sami ze zvolené látky, ale na druhou stranu proč to nenechat na odbornících a nepověsit si rovnou závěsy hotové?

Materiál na kuchyňské záclony

Volba materiálu na záclony do kuchyně se dá pojmout z mnoha různých aspektů. Podle druhu materiálu v základu rozeznáváme látky přírodního a umělého charakteru. Problém ovšem je, že na první pohled je od sebe nerozeznáte. Proto se spíše zaměřte na to, co potřebujete právě vy.

Jestliže máte klasické radiátory, je potřeba volit lehký materiál, který nebude bránit výhřevnosti. Mezi lehké látky se řadí například bavlna, tkané hedvábí, potištěný kartoun, trevíra nebo lehký satén. Dále lze ale vybírat z klasického žakáru, organzy, která je v posledních letech opravdu populární, protože je hustě tkaná a leskne se, dále voálu, který má poměrně dlouhou životnost, nebo mušelínu. Každá z těchto látek má jinou hustotu vlákna, jinak vypadá a rovněž záclony z ní vypadají odlišně. Některé se mohou více lesknout, některé mohou být na dotek hrubší, jiné zase mohou způsobovat pomačkaný vzhled.

Vzhledem k materiálu vyžadují také záclony odlišnou péči. Zatímco některé nesmíte v žádném případě žehlit, jiné byste bez žehlení jednoduše nemohla pověsit do okna, aniž byste se nestyděla.

Styl, motiv a design záclon

Zatímco velké květinové nebo motýlkové motivy na záclonách v obýváku mohou vypadat poněkud nepatřičně, na záclonách v kuchyni se jim bude líbit.

Jelikož kuchyně je prostor, který hraje spíše na praktičnost, než na estetický prvek, můžete se zde vyřádit s většími a výraznějšími motivy, které by jinde pohořely. Sklenice, mlýnky, ovoce, motýlci nebo putníky, to všechno jsou motivy, které na kuchyňské zácloně klidně mohou být. A to i v případě, že kuchyňská záclona poskytuje menší prostor na takové kreativní vyjádření.

Záclony mohou být dole rovně střiženy, ale častěji bývají ve spodním lemu zvlněné nebo se zvedat směrem ke středu.

Další možností jsou potom záclony na dvě části, kdy opravdu krátká záclona v horní části okna dosahuje jen zhruba jeho jedné třetiny, prostřední třetina je prázdná a spodní třetinu vyplňuje záclona umístěná přímo na okno v pevné podobě.

Na co myslet při výběru záclony do kuchyně

Jak již bylo řečeno, kuchyně je poměrně vytížená místnosti v domácnosti, neboť se zde každý den vaří, peče, což znamená pachy a odéry, které se do záclon zažírají.

Kuchyňské záclony jsou jedny z nejnamáhanějších v celém domě a podle toho, jak hodně vaříte nebo jaká jídla vaříte, je musíte i častěji prát. Proto je určitě lepší v tomto případě vsadit spíše na praktičnost než na nějakou estetiku, v kuchyni zkrátka potřebujete světlo a záclony z materiálu, který nepotřebuje tolik péče, vám ho zajistí.

Dobrou volbou nejsou ani záclony s různými volánky nebo příliš dlouhé, protože by vám mohli při práci překážet. Záclony by měly mít takovou délku, která vám bude vyhovovat vzhledem ke zvědavým očím vašich sousedů. Zapomeňte na nějaké volánky, zavazované záclony nebo jemné záclonky, takové věci si nechte do obývacího pokoje nebo ložnice. V kuchyni je potřeba ráznost a přesnost, což jsou ale vlastnosti, které ani v nejmenších nejsou na překážku hezkému designu.